Ochotnicza Straż Pożarna w Białym Kościele, gmina Wielka Wieś, powiat krakowski. Jednostka typu S-2 będąca poza strukturami Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Założona została w 1917 roku i obecnie zrzesza 30 czynnych druhów oraz 13 z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

Na wyposażeniu ochotników z Białego Kościoła znajdują się dwa samochody bojowe – średni Steyr 690, który wkrótce zostanie zastąpiony średnim samochodem ratowniczo-gaśniczym z funkcją ratownictwa technicznego. Kolejny pojazd jaki znajduje się na wyposażeniu to lekki ratowniczo-rozpoznawczy Renault Trafic, który został zakupiony z własnych środków OSP.

W minionych latach OSP użytkowała operacyjnego Poloneza Caro Plus Kombi, który ma bogatą przeszłość – pierwotnie służył na JRG-3 w Krakowie, następnie trafił do OSP Jerzmanowice, potem w OSP Biały Kościół, a na dzień dzisiejszy znajduje się na wyposażeniu OSP Brzoskwinia gminy Zabierzów, gdzie został odsprzedany. Dodatkowym wyposażeniem jednostki jest także przyczepka przeciwpowodziowa, na której znajduje się niezbędny sprzęt do usuwania skutków podtopień i powodzi.